Proefbedrijf Pluimveehouderij doet mee aan Dag van de Landbouw

Op zondag 14 september is iedereen welkom op het erf van het provinciale Proefbedrijf Pluimveehouderij. Meestal informeren we landbouwers en andere spelers uit de (pluim)veehouderij, maar op 14 september richten we onze pijlen op het brede publiek. Je combineert een bezoek aan een hedendaags pluimveebedrijf met leghennen en vleeskuikens met de wereld van praktijkonderzoek naar emissiereductie, langleefbaarheid van hennen, het efficiënt (her)gebruik van water. Verwacht je aan een inkijk in een duurzame ei- en kipproductie.  

Datum
  • zondag 14 september 2025 van 10 uur tot 18 uur
Prijs
gratis

Wat valt er te beleven?  

Een interactieve wandelroute leidt bezoekers langs infostanden, overdekte loods en door bezoekersgangen van stallen. Tijdens deze editie zijn ook de leghennen van de partij én maakt het het brede publiek kennis met on farm hatching ofte uitkomst in de stal.  

Lopende projecten stelen de show 

Wie arriveert op het Proefbedrijf Pluimveehouderij, begint aan een uitgestippelde route langs allerlei infostanden verspreid over het erf, de stallen en de open loods van het bedrijf. Daarnaast is er ook kinderanimatie met een knipoog naar landbouw en iets lekkers om te eten en te drinken.  

De Europese en Vlaamse projecten waar het Proefbedrijf Pluimveehouderij aan meewerkt, spelen een belangrijke rol tijdens deze deelname aan Dag van de Landbouw. 

  • Interreg OMELETTE verduurzaamt eiproductie in Noordwest-Europa. Partners uit 5 Europese landen gaan de levensduur van leghennen bevorderen via een Langleefbaarheid Actie Plan. 
  • Life ACLIMA wil ervoor zorgen dat de landbouw in de toekomst over voldoende water beschikt. Op het Proefbedrijf Pluimveehouderij zie je dat ook de pluimveesector op een duurzame manier met water kan omgaan. Onderzoekers demonstreren technieken om:  
  • regenwater te zuiveren tot drinkwater voor de kippen,  
  • reinigingswater van de stallen biologisch te zuiveren en te hergebruiken, 
  • waterverbruik op te volgen bij koeling van de stallen. 
  • LEADER Op een Drafje zet in op een innovatieve en laagdrempelige verwerking van bierdraf uit regionale en lokale brouwerijen. De resultaten uit dit project zijn inspirerend voor lokale actoren zoals bierbrouwers. 
  • HORIZON Foodture is een Europees onderzoeksproject dat inzet op een duurzame en circulaire voedselketen. Het ontwikkelt verbeterde methoden via levenscyclusanalyse om de milieu-impact van voeding te meten. Het Proefbedrijf Pluimveehouderij speelt hierin een rol met innovatieve emissiemetingen via drones. 
  • Interreg RAMBO zal pluimvee- en varkensbedrijven met een integrale benadering ondersteunen in hun emissiereductieaanpak om aan de ammoniakemissienormen te kunnen voldoen. Tijdens deze open dag komen de onderzoekers na 2 jaar naar buiten met de eerste onderzoeksresultaten. 
  • PAS Rammonia wil ervoor zorgen dat veehouders meer keuzemogelijkheden krijgen als het gaat over ammoniakemissiereducerende maatregelen. Dit project bouwt verder op de kennis uit voorbije of lopende projecten rond ammoniakreducerende maatregelen voor varkens-, pluim-, en rundveebedrijven. 
  • Demonstratieproject Optiwel-Emis onderzocht in welke mate actuele welzijnsmaatregelen voor vleeskuikens verenigbaar zijn met de realisatie van een ammoniakemissiereductie in de praktijk. 
  • CCBT-project MobiO’Mite richt zich op korte keten-bedrijven met mobiele kippenstallen die willen meewerken om de parasiet rode vogelmijt te bestrijden. 
  • IntegriWorm ontwikkelt een geïntegreerde aanpak om worminfecties bij leghennen op biobedrijven beter te beheersen. 
  • LEADER (Ge)Wilde Bondgenoten zet in op het aantrekken van natuurlijke vijanden van plaagdieren zoals zwaluwen en uilen, zodat het gemakkelijker is om plaagdieren zoals muizen aan te pakken. 
  • Interreg NWE MiteControl bestrijdt de rode vogelmijt in professionele en recreatieve kippenstallen. MiteControl zet alle mogelijke manieren om bloedluis te bestrijden op een rij. 
  • VLAIO BOWIE pakt de ammoniakemissie bij natuurlijk geventileerde varkens- en pluimveestallen met buitenloop aan door ervoor te zorgen dat de reducerende maatregelen ook toepasbaar zijn voor biologische bedrijven.

Wij en ons bedrijf  

Het Proefbedrijf Pluimveehouderij is het expertisecentrum met internationale uitstraling voor praktijkonderzoek in de pluimveehouderij. 28 werknemers zetten zich in voor de pluimveehouderij van de toekomst en de zorg voor 31 000 leghennen en 42 000 vleeskippen. Het team bestaat uit onderzoekers, dierverzorgers en administratief personeel. Samen met projectpartners uit binnen- en buitenland zetten we onze schouders onder Vlaamse en Europese projecten om ammoniakemissiereductie, watermanagement en dierenwelzijn te verzoenen in een duurzame eierproductie. De resultaten van praktijkonderzoek binnen de pluimveehouderij zijn relevant voor zowel pluimveehouders als voor de volledige pluimveesector. De focus ligt altijd op meer dan één bedrijfsaspect: rendabiliteit, voedselkwaliteit, grondstoffen, energie, emissie, huisvesting, stalmanagement, diergezondheid, dierenwelzijn, automatisatie en digitalisatie. We streven elke dag opnieuw naar integrale en duurzame oplossingen samen met landbouwers en partners uit de brede landbouwsector.   

Organisator
Proefbedrijf Pluimveehouderij vzw